Poprzednia

★ Dwudziestolecie międzywojenne - oświata w gdyni ..
Dwudziestolecie międzywojenne
                                     

★ Dwudziestolecie międzywojenne

Międzywojenne dwadzieścia lat – okres w historii europejskiej, obejmująca dwadzieścia lat między zakończeniem i wojny światowej, tj. z chwilą zawarcia rozejmu w Compiegne, a z początkiem ii wojny światowej.

                                     

1. Początek okresu. (The beginning of the period)

Pierwsze lata odbyły się w sporach często o demarkacji granic. 28 czerwca 1919 r. został podpisany pałac wersalski traktat pokojowy, który oficjalnie zakończyła się Pierwsza wojna światowa. Niemiec został ukarany grzywną za wywołanie wojny, w szczególności, niemiecka armia została zredukowana, groźny jej mieć jakąś broń, zdemilitaryzowano niektórych regionach, takich jak Północna Nadrenia. Aby uniknąć wybuchu nowej wojny powołano międzynarodowe organizacje jak Liga Narodów, w której zakres działań była mocno ograniczona z powodu małych jurysdykcji.

Rosja: w 1917 roku, w czasie rewolucji Październikowej w Rosji obalono pojawiła się kilka miesięcy temu rząd Tymczasowy. Przejmując władzę, bolszewicy, z Włodzimierzem Leninem na czele. Głowa państwa była Rada Komisarzy Ludowych, kierowany przez W. I. Lenin, L. D. Trocki był наркомом spraw zagranicznych i krajowych odpowiedzialności był Józef Stalin. Na przełomie listopada i grudnia 1917 roku, bolszewicy kazali wybory do rosyjskiej konstytuanty, ale był w parlamencie tylko 175 miejsc na 707. Zgromadzenie zwołuje się tylko raz, 18 5 stycznia 1918 roku.

Republika Weimarska: jeszcze przed podpisaniem kapitulacji niemieckich części padła. Kanclerz Maksymilian Badeński ogłosił abdykację cesarza w dniu 9 listopada. Po buntach marynarzy kilońskich, które rozpoczęły rewolucję i próbę podbicia Ligi "Spartakus" opiera się Róża Luksemburg i Karol Liebknechta socjaldemokraci ogłosili powstanie Republiki. Tymczasowy rząd mianował, na której czele był Friedrich Ebert. W końcu grudnia 1918 r. powstała Komunistyczna partia Niemiec, i rewolucja została stłumiona. 31.07.1919 do parlamentu Weimarskiej przyjęli Konstytucję nazywać Konstytucją weimarską, w 1920 roku powstała narodowosocjalistyczna niemiecka partia pracy, narodowo-socjalistycznej partii z 1921 r. objął Adolf Hitler.

                                     

2. Rozwój. (Development)

W 1926 roku Józef Piłsudski dokonał zamachu stanu, który obalił rząd prezydenta Stanisława Wojciechowskiego i premiera Vincent Witosa. Sami Wspomnieni polityków zrezygnował ze stanowiska, aby uniknąć wojny domowej. Wskazania wydarzenie zostało nazwane майской rewolucji, bo to stało się za 12 dni – 15 maja 1926 roku.

W większości krajów odchodzono od demokracji w stronę rządu "silna ręka". Rząd totalitaryzm został wprowadzony w Rosji w 1917 roku, we Włoszech w 1922 roku w Niemczech w 1933 roku, i autorytarne w Turcji, Albanii, Portugalii, Węgier, Polski, 1926, Litwa w 1926 roku, w 1929-Jugosławia, Hiszpania, 1936, 1933 Austrii, Bułgarii 1923-1926, 1934 Łotwa, Estonia 1934.

W międzywojennej Polsce został zbudowany od podstaw nowe miasto-port Gdynia, z pomocą modnego wówczas stylu art nouveau.

                                     

3. Zmniejszenie dwudziestej rocznicy. (The decline of the twentieth anniversary)

W 1933 roku kanclerzem Niemiec został Adolf Hitler, do władzy w koalicji przyszli swoją partię narodowo-socjalistycznej partii, Hitler przystąpił do budowy totalitarnego Iii Rzeszy, otrzymując wsparcie niemieckiego slogany o konieczności "mecz-rewanż" za porażkę, i wojna i uciskającego i poniżającego Niemcy traktatu wersalskiego.

12 marca 1938 roku Adolf Hitler zaanektował Austrii. I wtedy zrobiłem rozdziału Czechosłowacji. Niemcy zaczęli militaryzację i przygotowanie do wojny, gdy kraje zachodnie starał się ignorować, aby uniknąć konfliktu.

17 lipca 1936 roku rozpoczęła się wojna domowa w Hiszpanii, gdzie takie kraje, jak Niemcy i Związek Radziecki były postrzegane jako poligon do testów nowego uzbrojenia.

                                     

4. Kultura. (Culture)

Ulga w Europie i Ameryce społeczeństwo masowej jest związana z rozpadem starych stosunków społecznych. Obserwuje się rozwój środków masowego przekazu i komercjalizacji kultury, co doprowadziło do powstania współczesnej kultury masowej. Upowszechniania edukacji przyczyniły się do powstania wielomilionowe masy konsumentów informacji i rozrywki, które nie były gotowe do odbioru kultury wysokiej. Produkt kultury masowej typowo dwudziestolecia międzywojennego był komiks. Jeszcze jeden ważny element, kultura, muzyka, rozrywkowa. Szybko rozwija się kino w 1927 roku. wprowadziła dźwięk, a w latach 30-tych. kolor. Pierwszy film takich gwiazd, jak Charlie Chaplin. Zaczęły pojawiać się pierwsze gatunki kina grozy i Western. Swoją działalność rozpoczął Walt Disney. Rozpoczęto seryjną produkcję filmów w Hollywood.

                                     

5. Nauka i technologia. (Science and technology)

Edwin Hubble odkrył, że im dalej galaktyki znajdują się od Ziemi, tym szybciej oddalają się od niego. Okazało się, że wszechświat jest więcej, niż wcześniej sądzono, i który stale się rozwija.

James Chadwick odkrył neutron, przeprowadzenie badań struktury atomu i zjawisko rozszczepienia jądrowego. To było jedno z najważniejszych odkryć w dziedzinie fizyki jądrowej.

Enrico Fermi otrzymał nagrodę Nobla za prace doświadczalne na sztucznej promieniotwórczości. Twórca pierwszego reaktora rozpoczęła się w USA w 1942 roku. i jeden z twórców pierwszej bomby atomowej.

Aleksander Fleming – odkrył penicylinę, potwierdzając tym samym prawidłowość aforyzmu swojego idola, francuski chemik Louis Pasteur.

Sposób produkcji taśmy na bazie podziału procesu produkcji na proste operacje. Są one wykonywane kolejno w miarę przesuwania produktu na przenośniku.

                                     

6. Gospodarka. (Economy)

W latach 1929-1933, gospodarka światowa nadal wielkiego kryzysu gospodarczego, w wyniku spadku produkcji i masowego bezrobocia. W związku z sytuacją w 1932 roku, prezydent USA Franklin Delano Roosevelt ogłosił politykę gospodarczą pod nazwą Nowy kurs Ziemi. Remont rozpoczął się kryzys duże prace społeczne. Wybudowane i wyremontowane drogi, w tym autostrady. Ponadto, rządy europejskie prowadzili polityki interwencjonizmu.

Użytkownicy również szukali:

dwudziestolecie międzywojenne nazwa epoki, dwudziestolecie międzywojenne notatka polski, gospodarka dwudziestolecia międzywojennego, kultura dwudziestolecia międzywojennego, rozrywki w dwudziestoleciu międzywojennym, Dwudziestolecie, dwudziestolecie, midzywojenne, Dwudziestolecie midzywojenne, midzywojennego, dwudziestolecia, epoki, poezja dwudziestolecia midzywojennego, kultura dwudziestolecia midzywojennego, rozrywki w dwudziestoleciu midzywojennym, gospodarka dwudziestolecia midzywojennego, nazwa, notatka, poezja, charakterystyka, kultura, mapa, myli, rozrywki, dwudziestoleciu, midzywojennym, gospodarka, polski, dwudziestolecie midzywojenne notatka polski, dwudziestolecie midzywojenne - mapa myli, dwudziestolecie midzywojenne - charakterystyka epoki, dwudziestolecie midzywojenne nazwa epoki, dwudziestolecie międzywojenne, oświata w gdyni. dwudziestolecie międzywojenne,

...

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie

Dwudziestolecie międzywojenne - charakterystyka epoki.

Katarzyna Janczewska Sołomko KULTURA MUZYCZNA W. Dwudziestolecie międzywojenne Księgarnia Odkrywcy szeroki wybór książek w tematyce: historia, poszukiwania, eksploracja, skarby, zamki, militaria, tajne. Poezja dwudziestolecia międzywojennego. Dwudziestolecie międzywojenne historia charakterystyka ogólna. Informacja o przetwarzaniu danych. Nasz serwis używa plików cookies. Wykorzystujemy je w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w sposób​. Dwudziestolecie międzywojenne notatka polski. HISTORIA LITERATURY POLSKIEJ 1918 1945 – spis lektur w roku. Kategoria:Dwudziestolecie międzywojenne. Z pedii, wolnej encyklopedii. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania.


Kultura dwudziestolecia międzywojennego.

Podcasty na temat: dwudziestolecie miedzywojenne Podcasty TOK. KULTURA MUZYCZNA W POLSCE DWUDZIESTOLECIA Dwudziestolecie międzywojenne było w Polsce okresem wielkich przemian oznaczało. Gospodarka dwudziestolecia międzywojennego. Dwudziestolecie międzywojenne cz.1 Studia. Dwudziestolecie międzywojenne – epoka przejściowa między dwoma niszczycielskimi konfliktami, które w XX wieku spustoszyły Europę i znaczną część globu:.


Architektura XX w. i dwudziestolecie międzywojenne.

Dwudziestolecie międzywojenne. Literaccy prekursorzy zapisu socjologicznego. W dziejach naszej literatury nie zabrakło pisarzy opowiadających się po stronie. 20 lecie międzywojenne Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Dwudziestolecie międzywojenne już od 43.24 zł od 43.24 zł, porównanie cen w 10 sklepach. Zobacz inne Historia i literatura faktu, najtańsze i najlepsze oferty,. 5. Dwudziestolecie międzywojenne Studia. J. Kwiatkowski, Dwudziestolecie międzywojenne, Warszawa 2000 lub inne A. Kowalczykowa, Programy i spory literackie w dwudziestoleciu 1918 1939,.

Dwudziestolecie międzywojenne Krawczyk Agnieszka Książka.

Wszystko o Dwudziestolecie międzywojenne w Po. Najnowsze informacje, muzyka, kultura, nauka, historia. Dwudziestolecie międzywojenne. Dwudziestolecie międzywojenne Muzeum Górnośląskie. Dwudziestolecie międzywojenne. Tom zamykający cykl syntez akademickich Wielkiej Historii Literatury Polskiej, którego publikację rozpoczęło. Dwudziestolecie międzywojenne czas trwania i ważne daty Ramy. Dwudziestolecie międzywojenne Межвоенный период. Dwudziestolecie międzywojenne Niska cena na. Dwudziestolecie międzywojenne to okres barwny i dynamiczny, czas wielu przemian, dokonujących się na przestrzeni zaledwie nieco ponad dwóch dekad.


Dwudziestolecie międzywojenne 2020 wydanie 3 Książki.

O Ciała się oddalają Alicji Stern Agnieszka Kwiatkowska, Julian Przyboś – publicysta dwudziestolecia międzywojennego. Janusz Pasterski, Na progu przełomu. Katalog Dwudziestolecie międzywojenne Archiwum NInA. Darmowe, opracowane, pełne teksty lektur, e booki, audiobooki i pliki DAISY na wolnej licencji. Dwudziestolecie międzywojenne. Dwudziestolecie międzywojenne. powrót. 20 kecie lodz orginal. Łódź jest pierwszym miastem w Polsce, które uchwałą Rady Miejskiej z 1919 roku,.


275 zasobów Wyniki wyszukiwania dwudziestolecie międzywojenne.

DWUDZIESTOLECIE MIĘDZYWOJENNE. Źródła, wzory, inspiracje. ▫ nawiązania do poprzednich epok dość wybiórcze i niekonsekwentne – dotyczyły głównie. Osiągnięcia kulturalne i naukowe w dwudziestoleciu międzywojennym. Kolekcja Dwudziestolecie międzywojenne to wyjątkowa seria 48 książek o świecie, który przeminął, ale który wart jest przypomnienia. Zapraszamy czytelników. Dwudziestolecie międzywojenne CiekawostkiH. To także okres, który miał ogromy wpływ na literaturę polską – niektórzy teoretycy i badacze literatury twierdzą, że dwudziestolecie zmieniło sposób patrzenia na. Dwudziestolecie międzywojenne Two. Krótkie omówienie historii Polski w okresie dwudziestolecia międzywojennego od odzyskania niepodległości do wybuchu wojny.


Dwudziestolecie Międzywojenne Artykuły Nasza Historia.

Dwudziestolecie międzywojenne. Kierowali nią kolejno po Janie Gątkiewiczu: Wincenty Świtalski 1919 – 1922, Stanisław Kucharski 1923 – 1930, Jan Mizia. Polska w dwudziestoleciu międzywojennym Polska w czasie II. Cud nad Wisłą, Piłsudski, ale też smak i okno na świat. Takie hasła znalazły się w Alfabecie niepodległości wydanym przez wydawnictwo Muchomor. Dwudziestolecie międzywojenne lo1. Katalog ściąg i opracowań z zakresu Dwudziestolecie międzywojenne Język polski.


Bieda, przeludnienie i zacofanie wsi. Dwudziestolecie międzywojenne.

Literatura polska w okresie XX lecia międzywojennego – jest to epoka w historii polskiej literatury, przypadająca na lata od odzyskania niepodległości w roku 1918 do wybuchu II wojny światowej. Epoka: Dwudziestolecie międzywojenne Wolne Lektury. Dwudziestolecie międzywojenne to epoka, której ramy czasowe wyznacza koniec pierwszej i początek drugiej wojny światowej. Pomiędzy. Dwudziestolecie międzywojenne Jet Line Jet Line. Dwudziestolecie międzywojenne to kolekcja, składająca się z 39 pozycji książkowych. Jest to seria dotycząca wydarzeń, historii, ludzi i świata, jaki przeminął,. Dwudziestolecie międzywojenne w Książki Sklep. REDISBAD HISTORYCZNIE: DWUDZIESTOLECIE MIĘDZYWOJENNE – CZAS ELEGANTÓW I MĘSKIEJ KLASY. Każda epoka i dekada kreuje.


Literatura polska – dwudziestolecie międzywojenne.

11 lis 1918 – 1 wrz 1939. Kategoria:Dwudziestolecie międzywojenne – pedia, wolna. Pierwszym celem panelu jest dokonanie analizy dorobku polskiej historiografii w zakresie badań okresu międzywojennego ostatnich trzydziestu lat w kontekście. Dwudziestolecie międzywojenne. Dwudziestolecie międzywojenne – okres w historii Europy, obejmujący dwadzieścia jeden lat pomiędzy zakończeniem I wojny światowej, tj. zawarciem rozejmu w Compiègne, a wybuchem II wojny światowej.

Historia literatury polskiej: Dwudziestolecie międzywojenne.

Dwudziestolecie międzywojenne. Słownik literatury polskiej już od 17.50 zł od 17.50 zł, porównanie cen w 2 sklepach. Zobacz inne Encyklopedie i leksykony,. Warszawa zapamiętana. Dwudziestolecie międzywojenne. Dwudziestolecie międzywojenne. Forbes 11 2018 W Hali na WoliLilpop montował Kto wzbogacił się w dwudziestoleciu międzywojennym? Oto najbogatsi II. Dwudziestolecie międzywojenne Katalog NINATEKA. 20 lecie międzywojenne. trudne poczatki Idea powstania wyższego szkolnictwa medycznego w Łodzi sięga dwudziestolecia międzywojennego. Wtedy to.


Jakie było dwudziestolecie międzywojenne? próba syntezy epoki.

Kilka miesięcy temu pisałem o reklamie mobilnej w dwudziestoleciu międzywojennym. To nie była jedyna forma reklamy wówczas czas na…. Książki z cyklu Dwudziestolecie międzywojenne Lubimyczytać.pl. Druhna opowiada o utworzeniu ośrodka, jego działalności w okresie dwudziestolecia międzywojennego oraz losach w czasie okupacji. Przywołuje także. DWUDZIESTOLECIE MIĘDZYWOJENNE II WOJNA ŚWIATOWA. O PORTALU. Portal to codzienny serwis historyczny, setki artykułów dotyczących przede wszystkim najnowszej historii Polski, a także materiały wideo​,.


Dwudziestolecie międzywojenne Szkoła Podstawowa w Czarnym.

Temat: Jakie było dwudziestolecie międzywojenne? próba syntezy epoki. autorka: Anna Kisiel, Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Olecku. Kobieta nowoczesna, czyli moda w II RP Niepodległa stulecie. Alfred Schreyer opowiada o szkole w Drohobyczu i lekcjach prowadzonych przez jednego z najoryginalniejszych twórców dwudziestolecia międzywojennego. Dwudziestolecie międzywojenne Forbes wiadomości. Dwudziestolecie międzywojenne w internetowym sklepie. Przeglądaj tysiące produktów, zamów i skorzystaj z darmowej dostawy do salonów Empik.


...
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →