Poprzednia

★ Citroën CX - citroën ..
Citroën CX
                                     

★ Citroën CX

Citroën CX – samochód klasy wyższej średniej, produkowany przez firmę Citroën w latach 1974-1991. Wersja nadwoziowe wchodzą czterodrzwiowy fastback, pięciodrzwiowy kombi, dostępny również w wersji z siedmiu dzieci, wychowania i odbywa się na platformie, kombi, wersja "dyplomata" pod "sedan" i "prestiż". Zdobył tytuł Samochód 1975 roku. Jako następca modelu Citroen i DS / ID jest dziedzictwo po jego hydropneumatyczne zawieszenie z dużym rozstawem osi, co gwarantuje wysoki komfort podczas podróży.

Nazwa samochodu składa się z relacji siły oporu powietrza, wypełniając znacznie CX. Dla tego modelu współczynnik ten osiąga rekordową na owe czasy wartości ~0.3.

Samochód wykorzystuje innowacyjne serwo powiedzieć, po raz pierwszy zastosowana w modelu patrz Charakterystycznym elementem był "reset" położenie kierownicy i zmienna wspomaganie kierownicy w zależności od prędkości, z wzrostem prędkości moc podświetlenia zmniejsza się.

Niska jakość produktów, objawiająca się odpadającymi elementami wyposażenia salonu lub korozji rurociągów wysokiego ciśnienia w hydropneumautycznym system, powodując liczne przecieki, zniszczyli jego reputację, która nie poprawia nawet z turbo, silniki benzynowe, zapewniając wysoką wydajność.

Samochód przeszedł lekki фейслифтинг w 1985 roku. Metalowe zderzaki zostały wymienione na plastikowe, zmieniono lusterka i całkowicie przeprojektowany wygląd panelu.

Najmocniejsza wersja Citroen CX był model GTI wyposażony w turbodoładowany benzynowy silnik o pojemności 2500 cm3 i mocy 168 km.

W 1989 roku pojawił się Citroën xm, który zastąpił rozciągających, ale kombi produkowane jeszcze dwa lata.

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie