Poprzednia

★ Zburzenie Warszawy - urzędnicy kolei żelaznej ..Zburzenie Warszawy
                                     

★ Zburzenie Warszawy

Zniszczenie Warszawy – normalna operacja obejmowała palić i Warszawa w zachowaniu niemców po upadku powstania Warszawskiego.

Między październikiem 1944 i styczniu 1945 roku wojska niemieckie zajęli tzw. techniczny Nothilfe, wymordowano około 30% przedwojennego rozwoju lewobrzeżnej Warszawy. Wtedy śmierć była setki bezcennych obiektów i obiektów o wysokiej wartości kulturowej, duchowej i gospodarczej. Wyburzaniu i antitabačnyj Warszawa towarzyszył pełnej kradzieży własnością miasta, państwowych i prywatnych.

                                     

1. Geneza decyzji o zniszczeniu Warszawy. (The Genesis of the decision on destruction of Warsaw)

Warszawa została uznana przez niemieckich okupantów w centrum polskiego Oporu przeciw faszystowskiej "nowy porządek".Mimo, że na okupowanych generał-gubernatora, dawna stolica Polski została sprowadzona do roli prowincjonalnego miasteczka, Warszawa była ośrodkiem polskiego życia politycznego, intelektualnego i kulturowego. Był także siedziba władz polskiego państwa podziemnego, a także miejsce pracy, szczególnie silnych i dobrze zorganizowanych struktur ruchu oporu. Generał-gubernator Hans Frank zapisał w swoim dzienniku pod datą 14 grudnia 1943 roku:

15 lipca 1940 roku Frank oświadczył, że "przeciwko Warszawy, Fuhrer postanowił, że odbudowa tego miasta w polskiej metropolii absolutnie wykluczone. Führer życzy sobie, że wraz z ogólnym rozwojem Generał-gubernatorstwie w Warszawie, przyszedł do wielu miast wojewódzkich".Tak zwany "plan Pabsta", pod warunkiem, że mieszkańcy Warszawy będą obniżone na 130 000 mieszkańców i zajmuje powierzchnię 15 kilometrów kwadratowych. "Nowe niemieckie miasta Moskwy" jej. Di Neue Deutsche вошо miasto miał być zbudowany na południe i południowy-zachód od Warszawy, którą zakładano zapisz jako dowód rzekomej niemieckości Warszawa. Klęski III Rzeszy na wszystkich frontach, doprowadziły do tego, że "plan Pabsta" nie został zrealizowany. Wtedy Adolf Hitler powiedział Frank podczas rozmowy na 6 stycznia 1944 roku:

W tej sytuacji wybuch powstania Warszawskiego 1 sierpnia 1944 roku przechodził leczenie w ciągu nazistowskich liderów, jak świetna okazja do rozwiązania "kwestia polska". Podczas przemówienia dowódców okręgów wojskowych i komendantów szkół, czytamy w Jägerhöhe 21 września 1944 r. reichsführer SS Heinrich Himmler przypomniał, że dowiedziawszy się o wybuchu powstania, natychmiast udał się do Hitlera, który powiedział:

W trakcie spotkania, które odbyło się wieczorem 1 sierpnia 1944, lub następnego dnia rano, na rozkaz Hitlera, Himmlera i szefa sztabu Generalnego Naczelnego Dowództwa wojsk Lądowych ОКХ, generał Heinzowi Guderianowi, ustny rozkaz zrównania Warszawy z Ziemią i wymordowania wszystkich jej mieszkańców. Zgodnie z SS-Obergruppenführera Ericha von dem Bach-Zelewskiego, który został mianowany dowódcą wojsk, wyznaczonych do stłumienia powstania, tym prawdopodobnie był

                                     

2. Zniszczenie okres walki powstańczej. (The destruction period of the insurgency)

Dwa miesiące zaciekłych walk w powstańczej Warszawie przyniosła ogromne straty materialne. Zniszczone 25% instalacja lewobrzeżnej Warszawy. Stare miasto zostało zniszczone prawie w 100 procentach. Bardzo mocno ucierpiał. także: wola, Powiśle, Czerniakowa i centrum miasta na północ. Kolejne miejsca na liście strat pobrano: Centrum Południe, mokotów, Żoliborz i polowania. Na początku września 1944 roku, niemcy również wiele zniszczeń na terenie Prawobrzeżnej Warszawy. Odlatujących z Pragi, pod naciskiem armii Czerwonej wysadzili wszystkie mosty na Wiśle i spalono lub wysadzono stacji roboczych.

Zniszczenie powstanie było spowodowane nie tylko ostrzałem i nalotami linii lotniczych, ale także celowymi podpaleniami i wysadzeniami, popełnionych przez niemieckich żołnierzy, którzy patrzyli na spalanie całe dzielnice, jako sposób walki. Nawiasem mówiąc, w pierwszych dniach powstania niemcy celowo spalili Mainstat, a także szereg domów w naturze i aleje. Te destrukcyjne metody walki zostały wykorzystane z inspiracji niemieckiego dowództwa. Świadczyć o tym, przynajmniej słowa Hansa Franka, który zapisał w swoim dzienniku pod datą 5 sierpnia 1944 roku:

Z kolei, model feldmarszałek Walter podczas bitwy o Warszawę odblokowania drogi arterii dało niemieckiemu dowództwu 9. Armię w następującym ustępie:

Wiele z tych celowe zniszczenie nie można było w żaden sposób, aby uzasadnić konieczność wojny. Chodzi w szczególności o свержении kolumny Zygmunta 2 września, rozjechaniu na niemieckie czołgi płyty na Grobie Nieznanego Żołnierza 4 września, lub, w końcu, wysadzili w powietrze zamek Królewski ruiny połowie września. Wkrótce po upadku starego miasta zostały celowo spalone były tam: biblioteka Zamojskiej kod ul senatorskiej 37, 8 września, archiwum, główna ulica długa, 24, archiwum akt dawnych. Jezuita, 4, a archiwa z piwnicy budynku skarbu państwa 5. Śmierć była od 80% do 100% zapisanych zasobów na podstawie materiałów archiwalnych.

Po kapitulacji powstania 2 października 1944 r. niemcy obiecali dostarczyć pozostałe własności publicznej i prywatnej, z uwzględnieniem obiektów, reprezentujących wielką wartość historyczną, kulturalną lub duchową. Pkt 10 "Umowy o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie", pod warunkiem:

Szczegóły ewakuacji z Warszawy miał być uregulowane w odrębnej umowie.

                                     

3. Umyślne zniszczenie miasta. (Deliberate destruction of city)

Niemcy nie zamierza jednak wykonywać swoje obowiązki. 9 października 1944 r. w sztabie polowym Himmlera w Prusach Wschodnich odbyła się konferencja prasowa, podczas której omówili przyszłość Warszawa. Reichsführer SS nakazał całkowite zniszczenie miasta, po uprzednim opróżnieniu go od wszystkich papierów wartościowych materiałów Rzeszy. W raporcie, opublikowanym w dniu zamówienia dobitnie powiedział:

Z kolei gubernator Warszawy Ludwig Fischer, w notatce z dnia 11 stycznia 1944 r. donosił:

Z 12 października 1944 roku, monitoring realizacji na terenie Warszawy "akcja niszczenia opóźnień i ewakuacji, sprzęt i materiały" Auflockerung-Räumung-Lähmung UND Zerstörung – ARLZ spędził Harry tło Craushaar – naczelnik wydziału śledczego w "rząd" Generał-gubernatorstwie. Później, problem zniszczenie polskiej stolicy otrzymał SS-оберфюрер Paweł Otto Geibel – dowódcą SS i policji w Warszawskim okręgu. Wraz z cywilnymi władzami powiatu oraz aby zapobiec usunięciu z Warszawy żadnych cennych przedmiotów, surowców i materiałów. W tym samym czasie niemieckie dowództwo podjęło decyzję o utworzeniu w Warszawie dzielnica umocnionego twierdza вошо", ustanawiająca ogólne Spenglera do formowania sztabu obrony. W końcu października 1944 r. komendant twierdzy вошо został mianowany generał Helmut Eisenstücka. Jego zadaniem było przygotowanie obrony Warszawy przed planowanym ataku Armii Czerwonej.

Zaczęło się, w ciągu trzech i pół miesięcy zaplanowana zagłada miasta, który jest przerwany tylko ofensywa wojsk radzieckich w styczniu 1945 roku. Zniszczenie polskiej stolicy został wykonany w większości ręcznie bloki z Technische Nothilfe TON, tj. saperskich oddziałów policji, dowodzonych przez SS-gruppenfuehrer Willy Schmelchera. W Warszawie pracował trzy grupy destruktywnych kierując specjalności: Wenger, Schulz i Sarnowa. Zwłaszcza ten ostatni odgrywa ważną rolę w destruktywnych działań. Grup, działających destrukcyjnie, przede wszystkim w obszarach: Północne śródmieście i Żoliborz. Rozbiórka Warszawy został naprawić specjalna grupa fotografów udało Alfred Mensebacha, a także ekipa filmowa słynnej scenie z filmu Моску, kiedy nawet. Specjalny album ze zdjęciami burzonego i płonącego miasta, został ofiarowany do Hitlera.

Niemcy opracowali bardzo dokładna metoda zniszczenia i grabieży. Po opróżnieniu domów mieszkalnych, obiektów przemysłowych i budynków użyteczności publicznej wszystko, co z punktu widzenia zawodników miały jakąś wartość, akcja rozpoczęła się, przywódców tzw. Brandkommando. Są one systematycznie podpalają dom za domem, kwartał za kwartałem. Przez dzień lub dwa ważyła konsekwencje, jeśli ogień zgasł ponownie wzniecano go. Następnie, na fali Brandkommando był tak zwany Sprengkommando, że wysadzało w powietrze niektóre przedmioty. Pobliskich domów mieszkalnych zostały zniszczone i wszystkie urządzenia niezbędne do życia miasta: elektrowni Powiśle, filtry, stacje, stacja pompowa na rzece, gazownię, elektrownię, tramwaj. Zablokowała swoją kolej średnicową przez całkowite zniszczenie głównego dworca kolejowego i dworca-mail, i poważne szkody srednecenovogo tunelu. Zniszczone lotnictwa cywilnego lotniska na oknie, i taboru transportu publicznego tramwajów i autobusów, zniszczono lub wywieziono do Niemiec. Z czołgów zdjęli przewody telegraficzne i szyny tramwajowe.

Ze szczególną pasją niemcy niszczyli polskich atrakcji, jak ogromną wartość kulturową i świętych pałaców, kościołów, zabytków, muzeów, archiwów, bibliotek. Nie szczędzono w tym materiałów, czasu i wysiłku, co często skomplikowanych operacji minersko fajerwerki:

  • 4 listopada został spalony w Warszawie, archiwum miejskie, położony w dawnym Warszawskim arsenale. Śmierci zostały tam zebrane, zasoby, archiwum.
  • 29 grudnia został wysadzony w powietrzu, Pałac Saski.
  • W połowie grudnia w ruinach Warszawy, wydział wraz z Kościołem Don ojców jezuitów. W tym samym czasie, spalili kościół oo. reformatorów na ulicy Senat i Kościół oo. paulinów w Nowym mieście.
  • 16 stycznia została spalona biblioteka publiczna.m.art. W Warszawie, przy ulicy koszykowej, gdzie palił się magazyn książek i czasopism 500 000 pozycji przeżył, i książka bagaż. Sadzone także w ołtarzu kościoła Św. Karola Boromeusza przy ulicy Chłodnej.
  • 3 listopada został spalony archiwum nowe prawo, znajduje się w głównym budynku szkoły na ulicy Rakowieckiej. Zniszczył 95% zasobów archiwum.
  • 25 października całkowicie spłonął od fundamentów, piętro za piętrem – budynek biblioteki Krasińskich kod na ulicy Kołowej, i drukowane książki i największa w Polsce kolekcja rękopisów, która jest głównym źródłem dla historii Polski. Ogień zniszczył około. Inkunabu 2000 i 50 000 rękopisów i ponad 100 000 starych książek i innych przedmiotów.
  • 6 grudnia wysadzili w powietrze pomnik księcia Józefa Poniatowskiego na placu Saxon.
  • Między 27 grudnia i 1 stycznia wywieziono na złom lub zostały wysadzone w powietrze pomniki: na miesiąc, Mickiewicza, pilot i saper.
  • 18 grudnia wysadzili Pałac Brühl.

Również zostały spalone: w archiwum kurii archidiecezji Warszawy, biblioteka Główna politechniki Warszawskiej, Kościół oo. augustianów przy ulicy znajduje się pub, kościoła Świętego Aleksandra na placu Trzech krzyży i kościół Świętej Barbary przy ulicy Nowogrodzkiej. Częściowy zagrożenia poważnie uszkodzony kościół Św. Zbawiciela. Ponadto, pod koniec grudnia, niemcy spalili Pałac Łazienkowski, nie zdążyli wysadzić go w powietrze. Prawie w ostatniej chwili eksplodował, i części spalonych w październiku 1944 roku w Europejskim hotelu. 31 Warszawie 22 pomniki zostały zniszczone. Szereg zabytkowych budynków zostały przygotowane do rozbiórki, i że razem z niemcami nie może odbywać się przed nadejściem Armii Czerwonej. Ocalałe budynki zostały zniszczone, jednak i starannie ograbione. W przypadku, gdy żyły, oficjalna niemiecka Rejestracja jest napisane, że: "oczyszczania był tak precyzyjny, że ściany były filmowane na żywo".

Dzięki hojności i pomysłowości polskich bibliotekarzy przeżył, i głównym źródłem biblioteka Uniwersytecka i biblioteka Narodowa. Mi również udało się uratować dużą część kolekcji muzeum Narodowego. 27 listopada Geibel obiecał jednak, aby wysadzić budynek muzeum wraz ze wszystkimi posiadanymi przez skarb polskiej kultury, ale grupa polskich naukowców, z reżyserem Stanisławem Lorentzem prowadzić, kierować, pod pretekstem konieczności wykonania prac konserwatorskich i ewakuacji, aby nie dopuścić do realizacji tej decyzji.

Wielokrotnie grup burzycieli produkuje więcej zniszczeń, niż wymagał od komendanta twierdzy. Często robili to bez wiedzy Wehrmachtu. Były przypadki, gdy systematyczny szturm miasta, wręcz przeciwnie, utrudniano działania wojsk Warszawskiego garnizonu poprzez otwarcie pozycji wroga. Generał Guderian został przesłuchany polskiej prokuratury uznaje się, że zniszczenie Warszawy, "oczywiście, nie jest uzasadnione wojskowej koniecznością".Ponadto, dyrektor Eisenstück świadczyły, że lądowanie w powietrzu i płonących budynków w Warszawie były nie w interesie armii, bo w ten sposób niszcząc ważne wojskowe mieszkania. To wyraźnie pokazuje, że efekt zniszczenia miasta nie było żadnego usprawiedliwienia wojskowym, co więcej – zabrał cenne materiały wybuchowe i paliwa, które w ostatnim okresie wojny był w Niemczech, a surowce stają się coraz bardziej skąpe. Eisenstück wspominał:

Jednak dowódca Smilo von Lüttwitz 9. Armii operującej w samym sercu Warszawy – rozkazał "całkowite oczyszczenie miasta od ludzi i towarów".W styczniu 1945 r. Wehrmacht, odstępując od takich atrakcji, jak вошо", zostawili za sobą ruiny miasta misji tysiące min-pułapek. Zaminowano, w szczególności, ruiny byłego Ministerstwa spraw wojskowych, budynek GISZ, Instytut chemicznej stacji, pompy, gazownię, elektrownię, budynek parlamentu, ocalałych stacji i ponad dwieście ocalałych domów mieszkalnych.

Od października, listopada i grudnia, wojska radzieckie patrzyli z prawego brzegu Wisły dymu i zniszczenie takich ulicach, przedmioty, wybuchy całych kwartałów miasta. Czerwonoarmiści skrzętnie dokumentowała zniszczenia miasta, nanosząc na rysunki Warszawy niemiecki cios i wandalizmu, ale nie próbowałem to działanie odmówić.                                     

4. Kradzież mienia. (Theft of property)

Jednym z elementów promocji zniszczenie Warszawy było masowa grabież mienia prywatnego i publicznego, realizowane przez niemców w czasie i po powstaniu. To jest fakt, że wypędzana ludności miasta ma prawo przyjmować tylko taką ilość bagażu, który nie przeszkadzałaby w marcu do obozu przejściowego w Pruszkowie.

Kradzież została dokonana przez niemców w sposób zorganizowany. Początkowo pod okupacją niemiecką struktury funkcjonowały trzy prace równolegle, siedziby, odpowiedzialnych za usuwanie nieruchomości z Warszawy – wojskowy, policjant i cywilny. Ich siedziba znajdowała się w domu na żelaznych ulica 103. Po 22 października 1944 roku został utworzony tzw. Räumungsstab. Siedziba straży pożarnej, na czele z SS-Oberführerem Geiblem podlegał bezpośrednio Himmlerowi, który nadzorował działalność w zakresie ewakuacji pracowników policji i władzy cywilnej mają przewagę, gdy zagarnianiu pozostało w majątku miasta. W siedzibie sztabu Generalnego w Warszawie, przy ujściu ulicy Wolskiej. Pod jego kierownictwem, opuszczone domy lub budynki publiczne były systematycznie wypłukać wszelkie cenne przedmioty i materiały. Używane do tego celu, w szczególności, grupa około 800-1000 polskich mężczyzn, które są zgrupowane w zespole pracowników. Praca zespołu byli robotnicy przymusowi i wolontariuszy, rekrutujących się z obszaru społecznej, mieszkających w odległych przedmieść i wsi Warszawa, który został заманен w możliwość wzbogacenia się w szabrowaniu opuszczonego miasta. Część pracowników mieszkała w niemieckiej obóz przejściowy w Pruszkowie. Był tam jeden z magazynów rabowanych towarami. W ograbianiu polskiej stolicy uczestniczyli również usługa ministra uzbrojenia Alberta Шпеера, i aparat pod gauleiterowi kraj – Artur Greiserowi.

Napad wzięli również udział Wehrmachtu. Teoretycznie, do kompetencji wojska zostały tylko ewakuacja sprzętu wojskowego i wszystko, co było związane z szeroko rozumianych sferze wojskowej, na przykład, wyposażenie dla przedsiębiorstw przemysłu zbrojeniowego. W praktyce, od samego początku, Wehrmacht demontaż i wywóz sprzętu, surowców, żywności i tekstyliów. Po 11 sierpnia 1944 zakres zadań w ewakuacji Wehrmachtu został oficjalnie przedłużony, oraz nadzór nad ich realizacją objął Naczelne dowództwo na polach nr 225 Oberfeldkommandantur – OFC 225. 29 sierpnia 1944 roku, i dlatego, nawet w czasie powstania, dowództwo niemieckiej 9. Meldowało armii, że w Warszawie "codziennie ładować w siebie 200-300 maszyn, aby zaoszczędzić tekstylia, tłuszcze, uszkodzenia sprzętu i silników". Po powstaniu nadzoru nad działaniami rozbój, realizowany przez usługę Wehrmachtu sprawował dowództwo 9. Armii.

Zgodnie ze wskazaniami trudno po Geibla wojny Himmler ściśle określone, gdzie powinien być wysłany w łupy z Warszawy. Tkaniny, futra i dywany miały być wysłane do obozów koncentracyjnych Ravensbrück, pieniądze, monety złote i sztabki złota w banku Rzeszy w Berlinie, i wszystkie cenne rzeczy, takie jak zegarki, bransolety i pierścienie – do biura Lombardowego w Berlinie. Skala grabieży był ogromny. Według szacunków Czesław Madajczyka od połowy sierpnia do połowy grudnia 1944 roku został wywieziony z Warszawy 26 319 wypełnione wagony wyrobów gotowych, surowców, materiałów i sprzętu, przemysłowe, 3240 samochodów z produktami rolnymi, i 850 samochodów ciężarowych z zrabowanym intelektualnej. Z kolei Marian Chlewski rozumie, że do usuwania każdego rodzaju produktów w Warszawie, niemcy używali 1000 pociągów z 45 000 samochodów. Chlewskiego ocena może pośrednio potwierdzają dokumenty wehrmachtu o tym, że tylko od 11 sierpnia do 15 września został przewieziony z Warszawy 23 300 maszyn "zalety ewakuacyjnymi". To samo źródło wskazuje również, że to nie jest możliwe, aby obliczyć "ilość towaru ewakuowani przez głośniki samochodu, i puste pociągi z powrotem". W rezultacie, w celu uzyskania surowca Niemczech wyciągane z ziemi, nawet uliczne latarnie i przewody telefoniczne.

Napad, przeprowadzonych w Warszawie wykorzystywane są również najwyższej osoby przywódców nazistowskich. Zachowane dokumenty wskazują, że, w szczególności, żona Himmler wysłał, spotkał się w Warszawie, instrumenty muzyczne, a on sam – kolekcje znaczków pocztowych. Rozbojów popełnionych w mieście kosztem podwładnych Artura Greisera spowodowało nawet protest do władz Warszawy. Gubernator Fischer skarżyli się, że Грейзеру "już mniej więcej w połowie sierpnia został przewieziony z Warszawy do Poznania ogromne kolumny transportu towarów, mebli, tekstyliów i techniki medycznej, samochodów, tram station i oferuje apartamenty i wszystkie inne zasoby, które można sobie wyobrazić". Ostatni bronił się, twierdząc, że "z Warszawy jestem tylko oczywiste łupem, to było tak dobre, że wygrałem i zabezpieczyły podczas walki z last minute i spadające w domu, walcząc w Warszawskim oddziale policji hrabstwa kraju".Spór w końcu zażegnany dowódca 9. Generał armii Nikolaus von Форманна. Rabunki, według własnego uznania, a także starsi oficerowie, w szczególności, Oskar Dirlewanger i Bronisław Kamiński, urzędników rządowych i prostych żołnierzy. Opuszczony dom był szabrowane tak często, że dowódca garnizonu warszawa generał Reiner Штахель, został zmuszony oficjalnie zalegalizować kradzieży przez uregulowania żołnierze, aby zabrać tych wszystkich domów, w których zaczął się pożar. Ponadto, jak zaznaczono w zeznaniach świadków i skrzynia biegów znajdują się pamiątki, wysiedlani mieszkańcy Warszawy, jak zwykle, pozbawieni byli żołnierze papiery wartościowe, rzeczy osobiste. Indywidualny kradzieży jest fakt, że aparat pozostawiając oficerów miasta, żołnierzy i urzędników były sprawdzane tylko pod kątem ewentualnej obecności złota lub kamieni. W opuszczonym Warszawa szabrowali także przedstawiciele polskiej socjal krawędzi działek letniskowych.

                                     

5. Bilans. (Balance)

W okresie popowstaniowym, w wyniku systematycznego i planowanego zniszczenia zniszczyli ponad 30% zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, czyli więcej, niż zostało zniszczone w czasie dwóch miesięcy powstania. Jeśli dodać do tego szkody wyrządzone w sierpniu i wrześniu 1944 roku, i te zniszczenia, które nastąpiły w wyniku oblężenia miasta we wrześniu 1939 roku i zagłady Warszawskiego getta, wydaje się, że wojna przyniosła zniszczenie 84% zabudowy lewobrzeżnej Warszawy. Jeśli brać stosunkowo całej Pradze, w tym, było 65%. Ilość śmieci na Warszawę w 1945 roku szacuje się na 20 milionów metrów sześciennych.

W ujęciu bardziej szczegółowy opis stanu zniszczenia są przedstawione w następujący sposób: mostów – 100%, ilość budynku przemysłowego – 90% zabytkowych budynków, w tym kościołów – 90%, liczba obiektów kulturalnych, z 95% objętości medycznych – 90%, liczba instytucji edukacyjnych – 70% dom mieszkalny – 72.1%. Jest również zniszczone 50% budynków i urządzeń elektrowni, 65% długości miejskie, elektryczne, sieci, 46% całkowitych kosztów gazu i sieci gazowych, 100% central telefonicznych, 70% telefonicznej sieci kablowej 30% całkowitych kosztów obiektów, budowli hydrotechnicznych, 28.5% ogólnej liczby systemów odprowadzania ścieków, 30% powierzchni ulic, 85% długości sieci tramwajowej, 91% pojemność zajezdni tramwajów i autobusów, 75% jednostek taboru tramwajowego, 98.5% ulicznych latarni, 60% drzew w parkach, 60% od kosztów zoo 95% urządzeń węzła kolejowego w mieście, 100% dworców kolejowych, 100% urządzeń i sprzętu w lotnictwie pasażerskiej, 85% taboru żeglugi rzecznej. Pojawiła się inna, niewymierny zakres strat, a mianowicie na nieruchomości osoby fizycznej – jeśli nie kradzież, zniszczenie go wraz z palonymi i budynków burzonymi. Autorami sporządzony w 2004 roku w raporcie o stratach wojny Warszawa doceniają wszystkie strat materialnych poniesionych przez miasto i jego mieszkańców podczas ii wojny światowej 18.20 mld przedwojennych złotych według wartości złotówki z sierpnia 1939 roku, co stanowi 45.3 mld dolarów w bieżącą wartość.

Pod wpływem palenia i rozbiórki Warszawy i śmierć setki cennych obiektach oraz obiektach o wysokim kulturowych i duchowych wartości. Rejestr zniszczonych świątyń i świeckich, historia liczy 674 pozycji. Jan Zachwatowicz powiedział:

                                     

6. Zniszczenie Warszawy w kulturze. (The destruction of Warsaw in the culture)

Zniszczenie Warszawy odzwierciedlenie w kulturze polskiej okresu powojennego. Miasto zostało zniszczone, w szczególności, krajobrazy filmu. "Miasto nieujarzmione" z 1950 roku, na podstawie wspomnień Władysława Szpilmana. W filmie pokazano, w szczególności, na spotkaniu w sztabie gubernator Fischer, poświęcony zniszczenie polskiej stolicy, a także list, wykonanych przez niemców zapłonu, wybuchu i napadu. W tym celu wykorzystano unikalne zdjęcia wykonane przez niemiecką załogą.

Zniszczone i wyludnioną Warszawy wiosną 1945 roku na nią z lotu ptaka, pokazuje polski animowany film krótkometrażowy". "Miasto ruin".

Użytkownicy również szukali:

Warszawy, Zburzenie, Zburzenie Warszawy, zburzenie warszawy, urzędnicy kolei żelaznej. zburzenie warszawy,

...

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie

Zburzenie Warszawy Henryk Czarnecki Książka.pl.

Zburzenie Warszawy. Największe Heil Hitler jest porażającym świadectwem postawy przeważającej części elity wojskowej Niemiec. 110 dni zagłady miasta Stowarzyszenie Pamięci Powstania. Masakra na ulicy Olesińskiej w Warszawie Masakra przy ulicy Brackiej w Warszawie w rejonie placu Teatralnego w Warszawie 1944 Zburzenie Warszawy.

Zburzenie Warszawy – MISERICORS – Codzienna aplikacja.

Aktywny tag: ZBURZENIE WARSZAWY. Liczba wyników: 0. Worth watching. Kaja Godek o nienawiści lewaków oraz o pseudoprawicy Paweł Chmielewski NA. Kategoria:Zbrodnie niemieckie w powstaniu warszawskim. Zburzenie Warszawy. Największe Heil Hitler jest porażającym świadectwem postawy przeważającej części elity wojskowej Niemiec hitlerowskich. Ulica Mariensztat Ulice Dzielnica Śródmieście m. st. Warszawy. Domy drewniane, zburzone podczas najazdu szwedzkiego 1656. Od połowy XVIII w. była to główna ulica jurydyki założonej przez Eustachego i Marię Potockich i.


Warszawa zburzona Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Szesnastopiętrowy budynek, najwyższy w ówczesnej Warszawie, wzniesiony został w czyste poranne słońce, panorama okaleczonej Warszawy jak na dłoni. Zburzenie Warszawy. Największe Heil Hitler Klawa księgarnia. Sawicki Jerzy Zburzenie Warszawy, 1949 r. Warszawa, miasto stołeczne Warszawa – stolica Polski i województwa mazowieckiego, największe miasto kraju,. Zniszczenie Warszawy było dokładnie zaplanowane przez Niemców. Nie jestem obiektywny, ale to poruszająca – więcej: wstrząsająca lektura. Sztuka pisana z myślą o wystawieniu w teatrze, oparta o zapis.

Zburzenie Warszawy największe Heil Hitler! Katalog Bibliotek.

Aug 4, 2018 Warsaw 1944 Zburzenie Warszawy – pedia, wolna encyklopedia. Zburzenie Warszawy. Największe Heil Hitler! Henryk Czarnecki. Książka Zburzenie Warszawy Największe Heil Hitler! Henryk Czarnecki, Editions Spotkania, 41.06 zł, okładka miękka, Sto tysięcy. SAWICKI Jerzy Zburzenie Warszawy. Zeznania generałów. O PORTALU. Portal to codzienny serwis historyczny, setki artykułów dotyczących przede wszystkim najnowszej historii Polski, a także materiały wideo​,.


Pierwsze zniszczenie Warszawy i jej odbudowa po potopie 1655 1696.

Z jakich powodów Niemicy zburzyli Warszawę? 2.Czy gdyby nie wybuchło powstanie, to nie doszłoby do materialnej zagłady miasta? 3.Jakie były najbardziej. Dzielnica Wola m.st. Warszawy Biuro Edukacji. Do opuszczenia Warszawy, a samo miasto miało zostać zburzone przez który nakazuje zburzenie miasta i wymordowanie większej części. Warsaw 1944 Zburzenie Warszawy – pedia, wolna Pinterest. Warszawa utonęła w krwi i gruzach. Do dziś nie wypłacono w pełni stolicy za poniesione szkody. Zniszczenie Warszawy to jedna z prób.


Pierwsze zburzenie Warszawy zdjęcie nr 1 Wyborcza.

Zeznania generałów niemieckich przed polskim prokuratorem, członkiem delegacji przy Międzynarodowym Trybunale Wojennym w Norymberdze. Zburzenie Warszawy Największe Heil Hitler! H.Czarnecki. Ryszard Czarnecki Nie jestem obiektywny, ale to poruszająca – więcej: wstrząsająca lektura. Sztuka pisana z myślą o wystawieniu w teatrze,. Zburzenie Warszawy. To był ogromny zryw ducha. To był taki zryw, który jest dla nas tytułem do dumy i wdzięczności – stwierdził w homilii abp Henryk. Czytaj więcej →. ZBURZENIE WARSZAWY PCh24.pl Prawa Strona Internetu. Zburzenie Warszawy. Największe Heil Hitler! Henryk Czarnecki książka w Książ. Dostawa już od 3.99 zł Promocje nawet do 50%, kliknij i.

Warszawa oczami niemieckiego dziennikarza: okupacja, odbudowa.

Zburzenie Warszawy. Największe Heil Hitler Henryk Czarnecki w kategorii Powstanie Warszawskie 1944! Historia Polski Książki historyczne. Warszawa zniszczona Muzeum Powstania Warszawskiego. Zniszczenie Warszawy było dokładnie zaplanowane przez Niemców. To był atak terrorystyczny. Tomasz Żółciak. 15 września 2019. ZBURZENIE WARSZAWY Antykwariat Kwadryga. Symbolem Starego Miasta jest Plac Zamkowy, utworzony w 1818 roku po zburzeniu stajen zamkowych, kamienic i Bramy Krakowskiej. Turyści przystający na. Stanowisko OW TUP – w sprawie wystawy Zburzona historia. Zburzenie Warszawy największe Heil Hitler! Henryk Czarnecki. By: Czarnecki​, Henryk, 1936. Contributor s Editions Spotkania Warszawa.

Zburzenie Warszawy. Największe Heil Hitler Henryk Bonito.

Autor: SAWICKI Jerzy, Zburzenie Warszawy. Zeznania generałów niemieckich przed polskim prokuratorem członkiem polskiej delegacji przy Międzynarodowym​. 76 lat temu skapitulowało Powstanie Warszawskie TVP Warszawa. Książka Zburzenie Warszawy. Największe Heil Hitler! jest literackim zapisem przesłuchań czterech niemieckich oficerów pełniących najwyższe funkcje w armii​. Zburzenie Warszawy Henryk Czarnecki Książka Księgarnia PWN. Zburzenie Warszawy. Największe Heil Hitler. Autor: CZARNECKI HENRYK. ISBN 978 83 7965 200. Zburzenie Warszawy czyli największe Heil Hitler! Nasze Blogi. Przedstawiony materiał ikonograficzny ukazuje zniszczenie Warszawy we wrześniu 1939 r. W skład unikalnych materiałów wchodzą zdjęcia,.


KONIEC WOJNY 45 04 ZNISZCZENIE I ODRADZANIE SIĘ ŻYCIA.

Tytuł pełny Zburzenie Warszawy największe Heil Hitler! Henryk Czarnecki Wydawca Warszawa Editions Spotkania Rok wydania 2017 Opis fizyczny. Henryk Czarnecki – Zburzenie Warszawy. Największe Heil Hitler!. Stanowiła bezpośrednią realizację rozkazu Adolfa Hitlera, nakazującego zburzenie Warszawy i wymordowanie wszystkich jej mieszkańców. Z punktu widzen. Zburzenie warszawy najwieksze heil hitler Motyle Książkowe. Zburzenie Warszawy – operacja planowego wyburzania i palenia Warszawy prowadzona przez Niemców po upadku powstania warszawskiego. Między październikiem 1944, a styczniem 1945 niemieckie oddziały niszczycielskie zniszczyły około 30% przedwojennej zabudowy lewobrzeżnej Warszawy. Zburzenie Warszawy największe Heil Hitler! Książka autorstwa: Henryk T. Czarnecki. Zburzenie Warszawy już od 28.03 zł od 28.03 zł, porównanie cen w 15 sklepach. Zobacz inne Biografie i dzienniki, najtańsze i najlepsze oferty, opinie.

76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego Ministerstwo.

Zobacz najciekawsze publikacje na temat: Zburzenie Warszawy. jak choć już zniszczone wyglądało miasto przed całkowitym zburzeniem w 1944 roku. Zburzenie Warszawy. Największe Hail Hitler Lubimy Czytać. W zgliszczach leżała stolica kraju Warszawa, podobnie jak liczne miasta i wsie. W trudnych, często polowych warunkach na gruzach Warszawy, Gdańska i. Zburzenie Warszawy. - Cena: 33.81 zł Stan: nowy. Książka Największe Sieg heil! Zburzenie Warszawy autorstwa Czarnecki Henryk, dostępna w Sklepie w cenie. Przeczytaj.


Rzeź Woli. Zbrodnia nierozliczona. Wydawnictwo Demart.

Zburzenie Warszawy. Największe Heil HitlerHenryk Czarnecki. Wydawca: EDITIONS SPOTKANIA. ID: 9788379652006. Odnaleziono instrukcję burzenia Warszawy z niemieckiego raportu. W 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej przedstawiamy zdjęcia zniszczonej Warszawy, wykonane w latach 1945 1947 przez Władysława.


Celowe zburzenie Warszawy?.

Przymusowe, ludność Warszawy w liczbach bezwzględnych rosła. Materiał 55 S. Datner, Zburzenie Warszawy Straty wojenne Polski, Poznań 1962, s. Zburzenie Warszawy, książka z 1946 roku Gdańsk Śródmieście. Zburzenie Warszawy zeznania generałów niemieckich przed polskim prokuratorem Jerzym Sawickim, członkiem polskiej delegacji przy Międzynarodowym. Zburzenie Warszawy Ceny i opinie. Zobacz najciekawsze publikacje na temat: Zburzenie Warszawy. jak choć już zniszczone wyglądało miasto przed całkowitym zburzeniem w 1944 roku. Следующая Войти Настройки.

...
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →