Poprzednia

ⓘ Gra – czynność o ustalonych zasadach, w której udział bierze jedna lub więcej osób. Od innych rozrywek grę oddziela istnienie ścisłego zbioru zasad gry, od inny ..                                               

Zabawka

Zabawka – przedmiot wykorzystywany głównie prze...

                                               

Gra komputerowa

Gra komputerowa – rodzaj oprogramowania kompute...

                                               

Karty

Karty do gry – papierowe lub plastikowe przybor...

                                               

Warcaby

Warcaby – gra planszowa powstała w XII wieku, n...

                                               

Block

Osoby o tym nazwisku: Ken Block – amerykański k...

                                               

Piętnastka (układanka)

Piętnastka, taquin, pot. "przesuwanka” – układa...

                                               

Kość do gry

Kości do gry – niewielkie wielościany z umieszc...

Gra
                                     

ⓘ Gra

Gra – czynność o ustalonych zasadach, w której udział bierze jedna lub więcej osób. Od innych rozrywek grę oddziela istnienie ścisłego zbioru zasad gry, od innych skodyfikowanych czynności jej rozrywkowy charakter.

Termin gra jest też używany w wielu niepowiązanych z sobą dziedzinach nauki, a jego znaczenie zależy od rozważanej dyscypliny.

                                     

1. Gry jako forma rozrywki

Gry mogą mieć charakter zarówno fizyczny gra w piłkę nożną jak też umysłowy szachy bądź hazardowy ruletka. Wiele gier ma charakter pośredni między tymi kategoriami. Większość gier, choć nie wszystkie, ma charakter konkurencyjny i celem gracza bądź grupy graczy jest pokonanie pozostałych uczestników. Występują również gry komputerowe, które w dzisiejszych czasach zdominowały to pojęcie.

Wszystkich gier jest bardzo wiele, ale można je pogrupować w kilka dużych kategorii:

 • Planszowe gry umysłowe – go, szachy, warcaby, gomoku, kółko i krzyżyk itp. Są zawsze grami konkurencyjnymi.
 • Gry quizowe – gracz ma tu za zadanie udzielenie odpowiedzi na zadawane pytania. Mogą zawierać elementy konkurencyjne, jeśli nagrodą nie jest sama odpowiedź na pytanie, ale także lub wyłącznie odpowiedź lepsza od współgraczy.
 • Gry logiczne – bez elementu losowego i fizycznego, czyli takie, w których wygrana zależy od sprawności umysłowej w praktyce od trafności posunięć.
 • Gry logiczno-losowe – różne gry, w których o zwycięstwie decyduje zarówno los jak i umiejętności. Do tej kategorii należy zaliczyć większość gier w karcianych np. poker, a także część gier planszowych np. chińczyk, Monopoly.
 • Gry losowe – takie w których wynik nie jest możliwy do przewidzenia i nie istnieją strategie umożliwiające polepszenie swojego wyniku bez złamania zasad gry. Przykładem może być ruletka, lotto, wojna.
 • Gry oparte na sprawności fizycznej – oparte na zadaniu bądź zadaniach do wykonania, które mają sprawdzić różne cechy sprawności psycho-ruchowej gracza. Gry takie mogą być zabawami dla dzieci, pomagającymi im w rozwoju fizycznym. Szczególnym rodzajem mogą tu być gry zręcznościowe, które mogą być realizowane także poprzez komputer.

Gry można też podzielić na pewne grupy ze względu na rodzaj rozgrywki, najważniejsze z nich to:

 • Gry rekreacyjne – proste w swojej budowie i łatwe do nauczenia, a dające dużo przyjemności są gry rekreacyjne.
 • Gry karciane – gry, w których używa się różnego typu talii kart, najczęściej losowanych i rozdawanych pomiędzy graczy. Niektóre z gier karcianych znane są jako gry hazardowe np. poker.
 • Gry fabularne – są to gry, w których gracze wcielają się w pewne role o określonej charakterystyce i odgrywają je w fikcyjnym świecie często z rozbudowaną historią i zasadami. Gracze zazwyczaj nie konkurują ze sobą i nie dążą do wyeliminowania się z rozgrywki, lecz starają się wspólnie rozwiązywać stawiane przez mistrza gry problemy. Zazwyczaj nie sprawdzają sprawności fizycznej graczy oparte na opowieściach i rozmowach, mogą jednak zawierać elementy sprawnościowe związane z konkretnymi zadaniami, a także np. pojedynki mogą być odgrywane na wpół realistycznie.
 • Gry strategiczne – rodzaj gier planszowych, w których plansza jest mapą pewnego obszaru, zazwyczaj podzieloną na heksagonalne pola. Przeważnie są to gry, w które grają dwie przeciwstawne strony, posiadające własne jednostki o rozbudowanej charakterystyce, umieszczane na planszy w postaci żetonów. O skuteczności działań decydują zarówno czynniki losowe losowanie wyników potyczek np. kośćmi do gry, jak i posunięcia, strategie graczy.
 • Kolekcjonerskie gry karciane – typ gier karcianych związanych z grami fabularnymi i grami planszowymi, w których każda karta ma swoje rozbudowane funkcje w grze i może służyć jako element planszy, postać, przedmiot, zdarzenie itp.
 • Gry hazardowe – z dużym elementem losowym i różnym, w zależności od gry, elementem umysłowym i zwykle bez elementu fizycznego. Może to być poker, ruletka, różnego typu automaty jednoręki bandyta.
 • Gry bitewne – jest to połączenie planszowych gier strategicznych z grami fabularnymi. Zamiast plansz używane są makiety i podczas prowadzonych na ich terenie walk, istotne są trzy a nie tylko dwa wymiary. Makiety nie są przeważnie dzielone na żadne pola. Do mierzenia odległości używa się prostych narzędzi takich jak zwykłe linijki. Zamiast żetonów w grach bitewnych używane są figurki. Z gier fabularnych przeważnie wzięte są jedynie typy postaci oraz warstwa estetyczna.
                                     

2. Gry w nauce

Psychologia

Pojęcie gra psychologiczna występuje też w dziale psychologii o nazwie analiza transakcyjna zobacz też: lista typów gier w analizie transakcyjnej.

Filozofia

W filozofii analitycznej dużą rolę odegrało zastosowanie przez Wittgensteina pojęcia "gry językowej” do analizy funkcjonowania języka zob. Dociekania filozoficzne.

Matematyka i jej zastosowania

Innym znaczeniem słowa gra jest model matematyczny, w którym uczestniczy kilku graczy starających się uzyskać dla siebie jak najlepszy wynik. Modele takie odwzorowują dobrze wiele sytuacji ekonomicznych, biologicznych i innych. Dział matematyki zajmujący się tymi grami to teoria gier.

W teorii mnogości i pokrewnych dziedzinach matematyki rozważa się gry nieskończone, które tworzą wygodny język do analizy i badania szeregu abstrakcyjnych własności zobacz też: aksjomat determinacji, proper forsing.

                                     

3. Gatunki gier komputerowych

 • gry logiczne
 • survival horrory
 • gry sportowe, wyścigi
 • gry edukacyjne
 • gry platformowe
 • gry akcji
 • gry fabularne cRPG, MMORPG
 • gry rekreacyjne
 • gry przygodowe
 • gry strategiczne
 • gry symulacyjne
 • gry zręcznościowe

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →