Poprzednia

★ Orunia - wolne miasto gdańsk w kulturze ..
Orunia
                                     

★ Orunia

 • Z Zachodu: stare Szkoty, kask, z Ujescisko, Орании top.
 • Z północy: biskup Górka, Zaroślak, stare przedmieścia i Dolnego miasta.
 • Z południa: Maćkowy, Lipce, Niegowo.
 • Od Wschodu: Olszynka małej miejscowości Krępiec.
                                     

1. Warunki geograficzne. (Geographical conditions)

Warto odwiedzić, czysty HTML-to jest to, co znajduje się na granicy dwóch polskich mezoregionów: Kaszubskim Pojezierze i górnym biegu Wisły. Granica między nimi przebiega w przybliżeniu na kanale Raduni.

                                     

1.1. Warunki geograficzne. Teren. (Area)

W dziedzinie czystego HTML widać granicę pomiędzy mezoregionami. Najwyższy punkt-góra łez – Morena wysokości z wysokości 54 metrów nad poziomem morza. M. podjednostki ptaszniki leży w całości na wzgórzu ptaszników, które są oddzielone od gór pięciu braci, pradolinę Oruńskiego mały park, przez który przepływa potok Oruński. Wyżynnym i między Chełm i Wzgórze ptaszniki w banku, który jest podjednostka Oronski Moskwie.

To jednak tylko niewielka część osiedla – pozostałe podjednostki położony jest w dolinie górnego Gdańsk. Depresja przychodzi tu do 0.3 m. n. p. m. Cała powierzchnia Kilonii leży na dawnym polderach pomocą rowów. Na krawędzi Stępki można zaobserwować typowe krajobrazy w górnym biegu ивовыми drzewami.

                                     

1.2. Warunki geograficzne. Nogi. (Feet)

Płynie przez wieś lub na jego granicy:

 • Raduni. (Radunia)
 • Opływ Motławy. (Opływ Motława)
 • Potok Oruński. (Stream Oruński)
 • Motławę. (Motława)
 • Kanał Raduni. (The Radunia Channel)

Na wschodnim skraju której użytkownicy i Krępcu, że zlewisku trzech rzek: rzeki motławy, Raduni i czarnymi futrynami.

                                     

1.3. Warunki geograficzne. Wzgórza. (Hills)

Na czystym HTML, określone w szczególności cztery wzgórza:

 • Góra pięciu braci w 41 m. n. p. M.
 • Góry łez-54 m nad poziomem morza. M.
 • Gliniane Góry. (Clay Mountain)
 • Wzgórze Tarantule. (The Hill Of The Tarantulas)

W związku z równinnością dzielnicy, ich względną wysokość od strony wschodniej jest prawie tak samo. Na Zachodzie, podczas gdy w górnej części HTML. Górskie łzy wziął swoją nazwę od miejsca kolizji podczas wojen Napoleońskich. Góra pięciu braci przyjmuje nazwę od lokalnej legendy, związane z pięcioma obecnie dwóch głazów leżących na jej zboczach.

                                     

2.1. Historia. Kwestia nazwy. (The issue of renaming)

Poprzednia nazwa: rudy 1338, 1356 Oran, orka łacinie, Орун 1710, ochra po 1885 roku.

Jerzy sump w swojej książce Орона wysuwa tezę o tym, że Аруна nazwa pochodzi od słowiańskiego słowa Oran lub orki, co oznacza drapieżną strumienia. Chyba, że mówimy o dniu dzisiejszym Oruński strumienia, który do budowy kanału Raduni był znacznie większy i dobry motławę, a tym samym zmniejszenie Orunię całej swojej szerokości. Niemcy zamienili słowiańska nazwa zniemczone w ochra lub umrzeć gwarowe bieżących Aury.

Według niemieckiej legendy, nazwa tej HTML pochodzą od nazw tamtejszego mistrza Albrechta von rudy, które padły w bitwie jest w 1331.

W ostatnim czasie okolicy dobre imię jest nieważne Аруна poniżej. Wziąłem to z potrzeby rozróżnienia czystym html od góry użytkowników – nazwa wsi, wybudowany w latach 90-tych. XX wieku na wzgórzach między Ujeściskiem i Орании. Nazwa Аруна top nie ma nic do historii.                                     

2.2. Historia. Nowożytność

W 1519 roku, wobec zagrożenia krzyżackiego, Аруна został spalony załogą Gdańsk. Podobny los spotkał wieś w 1577 roku, podczas wojny Rzeczypospolitej w Gdańsku. Wtedy historia była jeszcze dobra. Wieś stała się popularnym miejscem wypoczynku patrycjuszy, dobrobytu zaczęły rosnąć.

Około 1550 roku została założona ewangeliczna cmentarz. Cmentarz Św. Jerzego został zlikwidowany w 1956 roku.

W 1656 roku, w czasie potopu szwedzkiego w Орании był szwedów ograbiona.

Na miejscu obecnego parkowego dworku swojej letniej rezydencji króla Jana III Sobieskiego. W 1698 roku wziął August II mocny.

W XVII wieku holenderscy twórcy zaczęli tworzyć wzdłuż kanału Raduni таннери, farbiarnie i warsztaty tkackie. Na żyznych polach pojawiły się plantacje tytoniu.

W 1709 Orunię wybuchł głód, i epidemii cholery.

29 września 1717 umieszczonych na czystym HTML, car Piotr I Wielki, który pozostał w budynku obecnej szkoły muzycznej jako gość księcia Dołgorukiego.

W 1734 roku Stary Szkotach znaleźli schronienie Stanisława Leszczyńskiego. Rany kłute-Орании odpierała atak rosjan i sasi podczas toczenia wojny sukcesyjnej polskiej. I tutaj, w siedzibie rosyjskiego feldmarszałka Münnicha, po udanej ucieczce od króla Stanisława Leszczyńskiego w Królewcu, 7 lipca, 1734, podpisano Akt kapitulacji Gdańska.

W 1770 roku Gottfried Рейгер założył znany w tym czasie ogród Botaniczny.

Dla drugiego cięcia w czystym HTML, na miejscu obecnego Domu kultury, swojej wiejskiej rezydencji, była rodzina Schopenhauerów. Tutaj spędził dzieciństwo jako ważny filozof wiek Artur Schopenhauer. Równowaga w ogrodzie ich rezydencji na obecna flota arthur schopenhauer.

W 1793 Orunię były 2098 osób.                                     

2.3. Historia. XIX wieku. (XIX century)

W 1807 roku podczas oblężenia Gdańska przez wojska Napoleona, wieś została spalona. Nakręcony w 1813 roku francuzi zrobili to samo. Praca zniszczenia, przeprowadzone w 1818 roku i pożarze w 1829 roku.

W 1819 roku, po wojnie, jest napisane 239 "Spalin" i 1239 "dusz". Lokalnych zasobów oraz przedstawiono dwie destylarnie alkohol, karczma i dwa młyny i kanalizacja, które były na wschód od ulicy Wołyńskiej i trochę na południe od ulicy poziomu.

W latach 1850-1852 na całej długości kodu HTML, została przeprowadzona linia kolejowa Gdańsk-Warszawa. Silnie zależy od charakteru terenu, zmiany przestrzennego położenia i dzieląc go na dwie części. Izolacji części te bardziej ściśle w likwidacji stacji kolejowej w XX wieku 3 transportem kolejowym na wysokości ulicach Рейтан, boczne i skośne.

W 1858 roku wieś była liczy 3.5 tysiąca mieszkańców. Dominują protestanci. Wraz z rozwojem gospodarczym Gdańsk i industrializacją, wioski stały się istotami Światła w miejscowości robotnicze. U smalara, i dziś papownia. Аруна został uznany największym zaludnionym punktem w Prusach Zachodnich.

W 1864 roku w czystym HTML, bez Ukrainy, który w 1814 roku został przyłączony do Gdańska już był 507 budynków. W 1869 roku mieszkał tu 4198 osób, 20 lat później – 5507. Gdy w końcu XIX wieku we wsi był kościół, trzy szkoły, apteka, dwie fabryki papy, etykieta ocet, skóra, łaźnia młyn ziarna, pocztę i telegraf.

W 1878, na którym użytkownicy i spędził linię tramwaju konnego z Gdańska. Oczekiwana modernizacja linii tramwajowej w kierunku lipcu i Wojciecha nie został zrealizowany z powodu oczekiwanej silnej konkurencji ze strony kolei.

Na przełomie XIX i XX wieku w ramach czystego HTML, trzy Browary:

 • Walter Kämmerer Browar, Stadtgebiet 12 Trakt Świętego Wojciecha – 1904-1908.
 • Browar A. Fischer, Młodszy Os. Rudy. Winkelhausen, Altschottland 68 pokarmowego. Św. Wojciecha – 1827-1912.
 • Danziger Malzbier browar Bernard Берендт "żuraw" browar słód, Hauptstraße 4 Ul. Dworcowa – 1892-1908.
                                     

2.4. Historia. Czas ostatniego. (The last time)

W 1902 roku, na którym użytkownicy i zatrzęsła się ziemia. Jedyną ofiarą trzęsienia ziemi był kierowca tramwaju, który złamał rękę.

W 1905 roku liczba mieszkańców przekroczyła 10 000. W tym samym roku, mistrz Ślusarski Christian sierpień Kirschberger założony zakład produkcji konstrukcji stalowych konserwacja przedsiębiorstwo w castingu "Żeliwiak", w którym rośliny zostały zbudowane w nieistniejącej dziś. Z powrotem.

W okresie wolnego miasta Gdańska, plac znaczna koncentracja ludności polsko – osiedlili się tu kaszubów i Кочевцы Szukam pracy w Gdańsku.

W 1923 roku Аруна numerowane 2798 rodzin, które żyły 12 113 osób. To była największa wieś na całym Pomorzu. Na czele administracji stał się oficjalnym nazwał burmistrza, gdzie był senatora wolnego miasta Rax Rammiger.

15 sierpnia 1933-Орании został włączony w granice administracyjne miasta i stał się dzielnicy Gdańska. Trzeba, aby otoczyć historyczny nizinnych. W trzydziestce Орания, jest ostoją ruchu komunistycznego, był biedny powiat, miejscowość większość robotników i rzemieślników, z których niektóre zostały mistrzami. Do 1939 roku na miejscu antypolskich kopie. Duża część oruńskich polacy we wrześniu 1939 roku został aresztowany i wysłany do obozu przejściowego niziny bramy, gdzie trafił do obozu w Nowym Porcie.

27 marca kwartał 1945 r. był w Armii Czerwonej. Szkody był umiarkowany. Wycofujące się wojska zalały pola 747 ha odprowadzana, rok później, grupa 5 rolników.

W 1956 roku, zamykali protestanckie cmentarze Świętego Jerzego, położony między ciepłym ulice i tory kolejowe, uciec od około 1550. W 2009 roku na jego terenie został odsłonięty obelisk, ponieważ miasto Gdańsk i zawierający jedną czwartą od Apokalipsy Absterget Deus omnem Lacrimam AB Oculis, i. S. 21.4.

W 1962 roku powiat został utworzony w kinie "spacja"

W 1972 roku został odwołany tramwajową linię z Gdańska wraz z pętlą na ul. Salonie.

9 lipca 2001 roku, po obfitych deszczach, kanał Raduni złamał wał w trzech miejscach. Orunię zalała powódź.

27 lipca 2018 roku na ulicy Smoleńsk otwarty pierwszy w okolicy kryty basen, wybudowany kosztem 13.4 mln zł. Składa się on z basen o wymiarach 25 na 12.5 m, cztery ścieżki, głębokość od 1 do 1.8 m basen rekreacyjny o wymiarach 12.5 na 5 m, głębokość 0.8-0.9 m i teren rekreacyjny o głębokości od 1 m do 1.22 m z urządzenia do masażu i sauna fińska na 8 osób. W październiku 2018 roku z puli używany 7184 człowieka.

26 czerwca 2019 roku, przy ulicy trakt Świętego Wojciecha był straszny pożar magazynu, który przez kilka godzin ulica była zamknięta dla ruchu.

                                     

2.5. Historia. Liczba osób. (The number of people)

 • 1819 – 1239 osób.
 • 1869 – 4198 osób.
 • 1793 – 2098 osób.
 • 1923 – 12 113.
 • 1889 – 5507 osób.
                                     

3. Architektura. (Architecture)

Аруна nosi ślady swojego rolnictwa przeszłości. Niektóre ulice typowych wiejskich budynków, takich jak St Жулавска. Najcenniejszym zabytkiem w granicach osady podcieniowa Forge z 1801. Mieszka na ulicy, która kiedyś była centralny plac. W pobliżu znajdują się główne atrakcje miejscowości, takich jak: przynależność do Gdańskiej architektury kościół Świętego Jana Bosco z 1820-1823 jest Neo-gotyckim stylu, Villa wdowy Peters w tej chwili poczta lub przedwojenna powierzchnia z płaskorzeźbami.

Od początku XX wieku Аруна zaczął nabierać podmiejskiego charakteru. Zaczęły pojawiać się w domu do wynajęcia, są przykładem Mieszczański modern i eklektycznego. Domy te pozostały na ulicach: trakt Świętego Wojciecha, pociągi podmiejskie, Sandomierska, gościnni, Dworcowa, jak cud, na torze. Liczne obiekty zostały zrealizowane w duchu historyzmu. Przykładem może być neo-renesansowy budynek dawnej drukarni Oruńskiej uroczysko Świętego Wojciecha 57 lub kamienic na Podmiejskiej ulicy, 8, i 11B. Neo-architektury romańskiej-jedyny dom na ulicy Vokzalna 14. Zainspirowany baroku można zobaczyć w budynkach przy ulicy trakt Świętego Wojciecha, 65, 93, 105-107, Miejscowa stacja 11B i 12.

W latach dwudziestych na terenie Kilonii na ulicach Żuławskiej, niemcy zbudowali osiedle z jedno - i dwupiętrowymi domami dla robotników. W przyszłości planuje się budowę na ziemiach Kilonii.

Od momentu oddania do eksploatacji, na których użytkownicy zaczęły pojawiać się bloki z płyty. Małe klastry Dolniku i na ulicach nudne. Na Oruńskim przedmieściu został zbudowany osiedle punktowców. Wybierając ptaszniki składa się prawie wyłącznie z bloków czteropiętrowych.                                     

3.1. Architektura. Zabytki. (Attractions)

 • Park Schopenhauer.
 • Dawnego ratusza i urzędu stanu cywilnego z 1867 w 2010 r., Siedziba policji w milicji / policji na ulicy Salon 1, zbudowany w stylu gotyckim neo w końcu XIX wieku, z ozdobnymi szczytami i płaskorzeźby Temidy i Demeter patronek sprawiedliwości i żniw na froncie. W ratuszu, od czasów tożsamości komunalnych oruńskiej był posterunek policji. W latach 1930-1941 tymczasowo zostały również: Centrum wspierania bezrobotnych, Ministerstwo spraw młodzieży, zarządzanie usług społecznych z 1935 roku, urzędu stanu cywilnego i policji kryminalnej, a od 1940 organizacja jednostki odpowiedzialnej za zarządzanie przeciwlotnicze Luftschutz Reviergruppe 6. W przebudowę placu w 2016 roku, budynek przejęli miasto z przeznaczeniem na mediatekę filia wojewódzkiej i miejskiej biblioteki publicznej i siedziba Rady dzielnicy. W 2018 roku przetarg na opracowanie projektu adaptacji budynku, w którym będzie on przedłużony elewacji, remont dachu i poddasza zostaną zbudowane antresoli. Otwarcie ofert w przetargu na wykonanie prac budowlanych miało miejsce w marcu 2020.
 • Hotel umieszczono w trakcie art. nr Wojciecha 113, od 1910 lub 1920. W budynku znajdowała się siedziba jednostki wojskowej Armii Czerwonej, a następnie pracował, w szczególności, poczta i przychodnia i pół. L. 60 mieszkań dla pracowników policji, a następnie policji Bursa, planuje się zrekonstruować hotelu na 170 pokoi i zakończenie budowy 5-piętrowego skrzydła.
 • Dwór w XVIII wieku. na obrzeżach parku Oruńskiego prawdziwy przedszkole.
 • Willa wdowy Peters poczta, budynek w stylu eklektyzm na ulicy mieszka 6.
 • Przedwojenny post ogłoszeniowy, żyjących na ulicy. W górnej części starego napisu w języku niemieckim.
 • Drukarnia Oruńska, Trakt Świętego Wojciecha 57.
 • Forge z podcieniem z 1801, z KA. W 1880 roku, w swojej obecnej formie, z podcieniami, z 1983 roku do rejestru zabytków.
 • Obecny budynek szkoły muzycznej raz w tawernie "harmonia", spał w nim, car Piotr I – założyciel Imperium Rosyjskiego. W okresie międzywojennym istniał Kirschbergera kawiarni, "kawiarnia Kirschberger", na której znajdował się staw i małe zoo.
 • Park Oruński.
 • Dom "pod Złoty lew" z 1920. ul. Salon 5, z płaskorzeźby Lwa na szczycie.
 • Kamienice noclegi w początku XX wieku.
 • Była tawerna "pod kolor Maluch" na ulicy Salonie 13.
 • Ceglane zbiornik 1869. (Brick reservoir 1869)
 • Kościół Świętego Jana Bosco z 1823 roku, poinformował kościół protestancki Św.

Przypomnienie w ostatnim kwartale, również przedwojenne napisy na budynkach z Raduńskiej 1, Miejscowa 8, 14, 17 i w St. Wojciecha, 57, 64 i 201.

                                     

3.2. Architektura. Parki. (Parks)

Аруна - dzielnica Gdańska, z dużą ilością zieleni. Wyróżnia się trzeci co do wielkości w Gdańsku park Oruński powierzchnię 19 hektarów. liczba pomników przyrody więcej niż w park Oliwski. Pod koniec 2014 roku został zakończony pierwszy etap rewaloryzacji.

Jest nawet uciekają w parku Schopenhauera. Rośnie Topola, który ma metr nad ziemią 410 cm w obwodzie. Jest to pomnik przyrody. W miejscowości znajdują się 3 zieleni.

Na czystym html-to 12 pomników przyrody. Niektóre drzewa osiągają 300 lat.

                                     

4. Historyczne nazwy ulic. (Historical street names)

W nawiasach-dosłowne tłumaczenie nazw ulic z niemieckiego

 • Samo – Kieperdamm Miedziowników Tamy.
 • Rejtana – Wurstmachergasse.
 • 1933-1945 – Günther-Shaffer-Ściany. (1933-1945 – Gunter-Shaffer-Wall)
 • Krawędzi – Radauneufer Wybrzeżu Raduni.
 • Uroczysko Świętego Wojciecha w latach 1949-1999, cała ulica nosiła imię jedności klasy robotniczej.
 • Słoboda – an-der-Schönfelder Brücke przednia Łostowickim.
 • Мостова – Brücke der ротен Czerwonego mostu.
 • Burza Piaskowa – Piaskowa Зандгрубе.
 • Chłopskie Bataliony – Ob i LASEROWE Pfarrdorf "górny i Dolny wiejskiego kościoła Фарна").
 • 1915-1922 – Ja Mennoniten Кирххофа Cmentarz Menonitów Звеите Петерсхаген-Drugi Pietraszewo.
 • Прибрежно – an-der-Mottlau nad domami.
 • W 1915 Roku Petershagener Pietraszewska Bramy Tor.
 • Małomiejska – Droga Schönfelderweg Łostowicka.
 • Shady – Neuweinberg Nowe Wino Góry.
 • Dworcowa-an-der-Wschodniej kolei do kolei Wschodniej.
 • Gościnny Hauptstraße stronie Schulstrasse szkoły > walki młodych.
 • Sekcja z Okopowej Zaroślaka.
 • 1922-1933 – Südpromenade Karolina Promenada.
 • 1945-1948 – Oruńska 1.
 • Raduńska – Radaunenstrasse Raduńska.
 • Odcinek Zaroslak – kościół Św. Ignacy.
 • W Altschottland 1945 Stare Szkoty.
 • 1945-1948 – Oruńska 1.
 • 1945-1948 – Oruńska 2.
 • W 1945 Roku Miejski Stadtgebiet.
 • Kościół odcinek św. Ignacy – stary film "spacja".
 • Na miejscu dawnego kina "Kosmos" do granicy miasta.
 • W 1933 – Hauptstraße-Strona Główna.
 • 1933-1945 – Horst-Wessel-Straße.
 • 1945-1948 – Oruńska 3.
 • Жулавска – Dolnik Niederfeld najdłuższa ulica w 1942 roku i zbudowany na Wohnungsverein.
 • To – Gross Duże Трифт Wygon.
 • Zawiejska – Hinterweg Most Droga.

W 2016 roku powiat Аруна-Św Wojciech-Lipce był 77 ulicach.

                                     

5. Link

Орания, bo prawa sąsiadowania, bardzo dobrze się z nim komunikuje. Pasażer ma wybór, autobusy i pociągi, które zatrzymują się na stacji Gdańskiego Орании.

Przez Orunię wzdłuż linii kolejowej Warszawa-Gdańsk i linii marki: 226, i 721. Na co użytkownicy technicznego stacji Gdańsk Południowy.

                                     

5.1. Link Linie autobusów miejskich z czysty HTML. (Lines of urban buses with clean HTML)

 • W okolicy Chełmskiej, w szczególności, Orunię góry: 113, 154, 256, H1.
 • W Pruszczu gdańskim: 132, 200, 205, 207, 232, P5.
 • W centrum: 123, 132, 154, 189, 200, 205, 207, 210, 232, 256, P1 i P5.
                                     

5.2. Link Podmiejskie linie. (Commuter lines)

Orunię przechodzi przez wielu podmiejskich linii w sąsiednich gmin, które nie są organizowane ЗТМ Gdańsk

 • Do Tczewa przez Pruszcz GD.: 50, 851.
 • I przez Колбуды.: 846, 852, 854, 855, 856, 859, 860.
 • Dla. Pruszcz Gdański: 843, 845, 846.
 • W starogard Gdański: 400, 401, 402, 418.

Oprócz powyżej linii przechodzącej przez trenerów Orunię.

                                     

5.3. Link Droga. (Road)

Orunię przechodzi przez główne arterie, Sopot, w postaci drogi krajowej nr 91 E75. Ona przechodzi przez całą długość wsi i powiat, i nazywa się Droga Świętego Wojciecha.

Ponadto przez wieś przebiegają dwie drogi wojewódzkie: droga, mieszkanie nr 221}, w postaci ulice: podmiejskie i regionalne Małomiejskiej road, nr 222, w postaci ulicy Starogardzkiej.

                                     

6. Gospodarka. (Economy)

Аруна jest klasyfikowany jako teren budownictwa mieszkaniowego i przemysłowego. Są przedsiębiorstwa przemysłowe, w szczególności przemysłu:

Inżynieria

 • Zremb Na Gdańsk. (Crane Zoomlion)
 • Żytomierz Przedsiębiorstwo-Mechanicznych Podróży Maszyn.
 • Instalacja. (Installation)

Uprawa ziemi. (Cultivation of land)

Na ulicy Żuławskiej wiele gospodarstw, rolnych i ogrodnictw. Adaptacyjne firmy Lutkiewicz działa na krajowym rynku. W dodatku do którego użytkownicy i znajduje się w organizacji 6 sadów i ogrodów.

                                     

7. Firm

Ogólne. (Common)

 • Gdańsk Cruz. (Gdansk Cruz)
 • Fundacja Gdańska dla nich. W. św. brata Alberta schronisko dla bezdomnych.
 • Померанский Spitz Środku Drogi.
 • Narodowe Centrum Tatarów Rzeczypospolitej.

Organizacje religijne. (Religious organizations)

 • Parafia świętego Ignacego Loyoli.
 • Sala Królestwa Świadków Jehowy.
 • Parafia Świętego Jana Bosko.
                                     

7.1. Firm MEDIA. (Media)

W 1989-1996 z inicjatywy właściciela sklepu, naprawa telewizorów na ulicy wiadomość Klewiado Zbigniew, powstała pierwsza niezależna telewizja w Polsce. Niebo-Орании wideo, bez obróbki, aby dać raporty z powiatu, bajki dla dzieci, nadawanie masy kościół, a wieczorami pokazywali filmy. Telewizja przez Orunię i części miasta, w górach kierownicy i Ujeściska.

                                     

7.2. Firm Edukacja. (Education)

 • Podstawowa Szkoła Zawodowa Nr 14.
 • Zespół Szkół Inżynierii Środowiska.
 • Państwowa szkoła muzyczna I stopnia im. Henry Венявского.
 • Kolegium nr 14. (College № 14)
 • XIV profilowane ocynkowane szkoły.
 • Szkolna drużyna, w przemyśle spożywczym i chemicznym. Maria Skłodowska-Curie.
 • Kolegium nr 8. (College No. 8)
 • Podstawowa Szkoła Zawodowa Nr 8.
 • Gimnazjum nr 5. (Gymnasium № 5)
 • Szkoła podstawowa nr 56.
 • Zespół szkolnictwa podstawowego i Gimnazjalnego nr 5. A. Struga.
 • Szkoła podstawowa nr 16.
 • Aktualna Szkołach. (Current Schools)
 • Siódma szkoła kształcenia ogólnego dla nich. Józefa Wybickiego.
 • Miejski Dom Kultury Dom Artura.
 • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych.
 • Gimnazjum nr 10. (Gymnasium № 10)
                                     

7.3. Firm Ogólne. (Common)

 • Gdańsk Cruz. (Gdansk Cruz)
 • Fundacja Gdańska dla nich. W. św. brata Alberta schronisko dla bezdomnych.
 • Померанский Spitz Środku Drogi.
 • Narodowe Centrum Tatarów Rzeczypospolitej.
                                     

7.4. Firm Organizacje religijne. (Religious organizations)

 • Parafia świętego Ignacego Loyoli.
 • Sala Królestwa Świadków Jehowy.
 • Parafia Świętego Jana Bosko.
                                     

8. Kultura masowa. (Mass culture)

W latach 90-tych. Аруна pojawił się w pracach Kazik Staszewskiego. Wzmianka o osadzie w tekst piosenki "Mars atakuje". Ponadto, użytkownicy wykonano piosenkę "na mojej ulicy" z albumu gori, kochanie, płoń! i "Polska" grupy kult. Ich inspiracjach w Kazik potem powiedział:

Gdańsk Orunia, najgroźniejsza dzielnica w Trójmieście

Ponadto, Oruńskim Domu kultury, aby obejrzeć Paszkiewicz zrobił teledysk do utworu: "głowa Lenina" gitary elektrycznej, "karnawał" grupa SBI i "thrillerze" zespół Oczi Cziorne.

Użytkownicy również szukali:

gdańsk orunia - św. wojciech - lipce, orunia dolna patologia, orunia dolna, orunia historia, orunia niebezpieczna dzielnica, orunia pedia, Orunia, orunia, dolna, orunia niebezpieczna dzielnica, orunia pedia, moja orunia, orunia historia, orunia dolna patologia, orunia grna, grna, patologia, dzielnica, gdask, wojciech, lipce, pedia, moja, historia, niebezpieczna, orunia dolna, gdask orunia - w. wojciech - lipce, gdask orunia - w wojciech - lipce, wolne miasto gdańsk w kulturze. orunia,

...

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie

Orunia historia.

Usługa Burger dostawy Gdańsk Orunia Górna ChoNoTu. Mieszkania Osiedle Orunia Górna Gdańsk Oferty kupna, sprzedaży, najmu i wynajmu mieszkań Sprzedaż i wynajem mieszkań Osiedle Orunia Górna. Orunia niebezpieczna dzielnica. Orunia Mieszkania. Starsza część Oruni powszechnie nazywana jest, nie tylko przez jej mieszkańców, Orunią Dolną. Ta część od lat kojarzy się głównie z. Orunia dolna. Harpuś – Orunia Górna – Harpuś Harpagan. Gdańsk Orunia szczegółowa pogoda na 72 godziny. Aktualizowana co 60 min – prognoza pogody Gdańsk Orunia. Najlepsza sprawdzalność. Sprawdź.


Orunia pedia.

Moja Orunia. Związkowa 8, 80 057 Gdańsk Orunia Tel: 58 710 43 88, 502 300 497. ul. Partyzantów 18 1, 80 254 Gdańsk Wrzeszcz Tel: 58 344 39 44, 530 880 134. Orunia górna. Siłownia Orunia. Gdansk2@a. Dyr. oddziału Krzysztof Dejnarowicz. Godziny otwarcia: pon. pt. 7:30. ul. Trakt Św.Wojciecha 213E. 80 017 Gdańsk Orunia.


Kosmetyczka Gdańsk Orunia Górna 20 najlepszych salonów.

Ul. Trakt Św. Wojciecha 69 Sprawdź nasze menu w dostawie i na miejscu złóż zamówienie przez internet, my przywieziemy zamówienie do domu lub biura!. Mapa Orunia Gdańsk Orunia plan miasta, Orunia na mapie. MojaOrunia portal społecznościowy dzielnicy Orunia. Niebezpieczne dzielnice Orunia, Gdańsk WP Turystyka. Harpuś – Orunia Górna. Najbliższy Harpuś odbędzie się 28 listopada na terenie przy Zbiorniku Augustowska w Gdańsku Oruni Górnej.

Stacja kolejowa Gdańsk Orunia, Gdańsk – hotele w.

Od momentu rozpoczęcia działalności stacji diagnostycznej wyjechało z niej już prawie 10.000 zadowolonych klientów, między innymi z dzielnic takich, jak Orunia. Stacja Kontroli Pojazdów Gdańsk Orunia Górna – Fieldorfa. Orunia,oruni, oruński, gdańsk, gdansk, gdańsku,gdansku, gdańska, trójmiasto, osiedle, regionalne, informacje, przewodnik, informacyjny, serwis. Rada Dzielnicy Orunia Górna Gdańsk Południe sk.pl. Znamy już wstępne koncepcje przebudowy Ratusza Oruńskiego i budowy Domu Sąsiedzkiego wraz z Placówką Wsparcia Podwórkowego na Oruni. Szczegóły. Gusto Notte Pizzeria Nocna GDAŃSK ORUNIA MENU. Telefony Spółdzielni Mieszkaniowej ORUNIA: 58 306 – 71 – 05 centrala. numery wewnętrzne wybierane tonowo: 15 – komórka członkowsko mieszkaniowa.


Pływalnia Orunia – Pływalnie GOS.

W bardzo rozległym rejonie, jakim jest Dolna i Górna Orunia, od lat odnotowuje się najwięcej przestępstw każdego rodzaju. Ciemne bramy, stare kamienice i. Gdańsk Orunia pogoda dziś – Pogoda w – prognoza. Rada Dzielnicy Orunia Górna Gdańsk Południe Okręg wyborczy nr 2. Skład Rady Dzielnicy. Demczyńska Sylwia. Glac Ściebura Zenobia. Haluk Przemysław. Dom na sprzedaż w Orunia, Gdańsk, pomorskie om.pl. Obiekt Wynajem Pokoi Barka Zdzisław Barbużyński zlokalizowany jest w okolicy Orunia w Gdańsku i oferuje ogród oraz taras słoneczny. Oferta obiektu obejmuje​. Zbiornik Wody Stara Orunia GiWK. Est szansa, że zaniedbywana przez lata Orunia zmieni się nie do poznania. Szykuje się wielka metamorfoza centrum tej dzielnicy. Władze.


Orunia Św. Wojciech Lipce Gdańsk oficjalny portal miasta.

PRZYTULNE 37 M2 ORUNIA GÓRNA. 4.93 124 Gdańsk, pomorskie, Polska. Cały apartament. Gospodarz: Karolina. Dowiedz się, co Karolina mówi na swój. 10 najlepszych restauracji w pobliżu dworca Gdańsk Orunia. Szukasz najlepszego dla siebie dermatologa w Orunii Górnej? Sprawdź opinie pacjentów, ceny, usługi i bezpłatnie umów się na wizytę!. Orunia artykuły Gdańsk Nasze Miasto. Zbiornik Wody Stara Orunia znajduje się na wzgórzu, w pobliżu parku Oruńskiego dojście od ul. Nowiny. Powstał w 1869 roku i był pierwszym zbiornikiem,.


PRZYTULNE 37 M2 ORUNIA GÓRNA Apartamenty do wynajęcia.

Mieszkania na sprzedaż w, Gdańsk, Orunia Górna. Zobacz 49 ofert bezpośrednich i od agencji nieruchomości mieszkań wystawionych na. ORUNIA GÓRNA. Sprawdź listę przychodni w Oruni i umów się na najbliższy wolny termin w wielu specjalistów, którzy przyjmują prywatnie, jak i na NFZ w Gdańsku Orunia.


Mieszkania na sprzedaż Gdańsk Orunia.

II RATA – KWOTA KOŃCOWA ZALEŻNA OD DNIA ZAJĘĆ, płatne do dnia 30.11.​2020. Obiekty: Gdańsk Chełm. Gdańsk Orunia. Orunia PUNKT URODA. Hotele w Gdańsk w pobliżu Orunia. Wyszukaj, porównaj i znajdź swój idealny hotel na jednej z ponad 250 stron rezerwacyjnych. Hotel w pobliżu Orunia?. Gdańsk hotele Orunia w pobliżu. Orunia uchodzi za dzielnicę szczególną. Mieszkają tu przedstawiciele świata biznesu, sztuki, polityki i bezrobotni. Ci ostatn.


Który zapis jest poprawny: w Gdańsku Oruni czy w Gdańsku.

Mieszkanie Gdańsk Orunia Poł.ul.Platynowa. PROWIZJĘ PŁACI SPRZEDAJĄCY. Unikalny charakter osiedla ze względu na położenie, daje poczucie relaksu w. Orunia Górna Forum Dzielnicy Strona główna Facebook. Piękne jasne mieszkanie Gdańsk ul. Emilii Hoene. Mieszkania Sprzedaż. 469 000 zł. Gdańsk, Orunia Św. Wojciech Lipce 18 gru. Obserwuj. W Polskę jedziemy: GDAŃSK ORUNIA i GDYNIA CHYLONIA. Kosmetolog, Kosmetyczka Gdańsk Orunia Górna, ponad 1000 opinii o salonach kosmetycznych z orunii górny ☆ Sprawdź ceny i ranking. Umów się na.

Orunia Biuro Rozwoju Gdańska.

Piastowskie Podwale Grodzkie Wały Jagiellońskie Okopowa Trakt Św. Wojciecha Podmiejska Małomiejska Platynowa Krzemowa Orunia Górna. Mieszkania na sprzedaż Gdańsk Orunia Ogłoszenia. Odkryj 2 domów na sprzedaż z co najmniej 1 pokojem w miejscowości Orunia, Gdańsk, pomorskie od 949000. Znajdź te i wiele innych ofert z rynku.


Mieszkania Orunia Górna Gdańsk Sprzedaż i wynajem.

Orunia. Stacja Orunia to otwarty dom kultury. Malujecie? Tańczycie? Lepicie? Gracie? Tworzycie? W Stacji Orunia MOŻNA tworzyć wszystko…. GDAŃSK ORUNIA Rozkład jazdy PKP PLK S.A., godziny odjazdów. ORUNIA Orania, Ohra, także: Oruń, Dy Ore, Die Aur, część dzielnicy Gdańska: Orunia Święty Wojciech Lipce ▻ administracyjny podział. Gdańskie dzielnice: Orunia Wybrzeze24.pl. Looking for Usługa Burger dostawy in Gdańsk Orunia Górna? Not everybody knows or has the time to prepare tasty food. When you want to get served like a king.


Orunia zapomniana dzielnica, którą warto poznać.

Orunia historia ciekawostki opowieści Czytaj wiadomości na ten temat w portalu. ORUNIA Gdansk Gdynia Sopot Trojmiasto - Tró. Gdańsk Orunia Noclegi na mapie. Przenieś obok mapy. Gdanskanocka. Gdańsk, Niwki 11. 25 miejsc. Mieszkania na sprzedaż Orunia Górna Gdańsk. Mieszkania Gdańsk Orunia na sprzedaż. 52 ogłoszenia. Mieszkania z rynku pierwotnego oraz wtórnego. Tylko aktualne oferty sprzedaży mieszkań w serwisie. Nieruchomości na sprzedaż Gdańsk Orunia Św. Wojciech Lipce. Auto Orunia. W 1991 roku w Gdańsku powstała Spółka Cywilna AUTO ORUNIA, której przedmiotem działalności była obsługa i naprawa samochodów ŁADA,.


...
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →